بی توجهی به حقوق بشر و افراط گری مذهبی تا کجا؟
دکتر علی موسوی
3 آبان 1393

از زمان پیدایش داعش و انجام وحشیانه ترین کارها به دست ایشان، افراط گری مذهبی خویشتن را تمام قد به نمایش گزارده است. گرچه داعش و تندروی مذهبی تازگی ندارد و ریشه در ژرفای تاریخ منطقه دارد، اما ظهور سازمان یافته ی جریانات افراطی و اهریمنی در دهه های نوین فراورده سیاست های اشتباه نیروهای باخترزمین است که برای نابودی جبهه کمونیسم، بدوی ترین جانوران مذهبی را از سیاهچال تاریخ بیرون کشیدند. شوربختانه بخشی از این موجودات سیاه کردار نیز در کشور ما رخنه کرده اند و به نام دین و با تفسیر افراطی از متون دینی، زشت ترین اعمال را انجام می دهند.

 

در طول 35 سال گذشته که حاکمیت دینی بر کشور ما فرمان می راند، کم نبوده اند کسانی که هوس کرده اند همه ی اعمال داعش را یکایک اجرا کنند و اگرچه در بسیاری از زمینه های نقض حقوق انسانی موفق شده اند، اما به دو دلیل عمده توفیق کامل نیافته اند:
1. پایداری فرهنگی شگفت انگیز ایران که به دلیل داشتن ریشه های سترگ، اجازه نداده است که اینان هرآنچه را که می خواهند انجام دهند. شهروند ایرانی که نوروز، تخت جمشید، زرتشت، ابن سینا، خیام، مولانا، حافظ، فردوسی و... را دارد بدیهی است که در برابر افراط گری به راحتی سر خم نمی کند و شگفت آور نیست که تندروهای مذهبی، بزرگترین دشمنان فرهنگ ایرانی باشند. اینان نیک می دانند مادامی که در ایرانشهر نغمه شعر پارسی و نوای موسیقی به صدا در می آید و یادمان های باستانی چشم فرزندان ایران را بنوازد، اجرای تمام و کمال فرامین آن ها ممکن نیست.
2. پیوند گسترده ایران در سده اخیر با جهان آزاد و رشد اندیشه ها و فرهنگ مدرن در کشورمان؛ جهانی نوین را در برابر ایرانیان گشوده است و ارتباط میلیون ها ایرانی با جهان نو و مشاهده پیشرفت شرق و غرب، مردم را از یکصد و اندی سال پیش به این نتیجه رسانده که با ایجاد نهادهای نوین، فاصله ایجاد شده با دنیای پیشرفته را جبران نماید. (بدون تردید نقش پررنگ پادشاهی پهلوی را در هر دو فاکتور یاد شده باید در نگر آورد)

 

افراطیون که سال هاست در برخی از نهادهای حاکمیتی لانه کرده اند، بی گمان آرزومندند تا با تحقیر، سرکوب و نابودی دو مولفه بالا، به آمال خویش برای ساخت یک جامعه ی بدوی دست یابند. اینان در راستای رسیدن به هدف خویش از هیچ عملی روی گردان نیستند؛ از دستگیری جوانان دوستدار موسیقی تا کتک زدن مردم به جرم آب پاشی در جشن تیرگان و یا پاشیدن اسید به چهره ی دخترانی که پوشاکشان به دلخواه حضرات نبوده است.

 

اما چیزی که همه ی مردم را نسبت به پیوند اسیدپاشی با افراطیون مطمئن کرده است سابقه تلخ برخورد نهادهای مسئول با آزادی های اجتماعی جوانان و زنان، و نحوه برخورد مقامات مسئول با رویداد تلخ اخیر است. علیرغم خط و نشان کشیدن های فراوان برخی از مسئولین امر، شاهد طفره رفتن و تناقض گویی مداوم در شناسایی، دستگیری و معرفی عوامل اسیدپاشی هستیم و ناراحت کننده تر اینست که می بینیم ارتکاب این جرم وحشیانه به گردن اختلافات خصوصی مردم، عوامل صهیونیسم، فردیت ضد اجتماعی مجرم و... انداخته می شود که این امر اثبات می کند مقامات رسیدگی کننده با بحران معرفی هویت مجرم روبرو هستند. اما برای ریشه یابی این رویداد بهتر است سری به گزارش سایت ایرنا بزنیم:
«از دو ماه پیش در شبکه های اجتماعی پیامکی با مضمون جلوگیری از بدحجابی، تـنـهـا راه نـجـات زایـنـده رود از خـشـک شـدن است، گوشی به گوشی در بین جوانان اصفهانی دست به دست می چرخید. منبع ارسال این پیامک دلهره آور اعلام کرده بود گروهی که هدفشان نجات شهر از بی حجابی و کفر است بر خود واجب می دانند تا به مبارزه بـا بدحجابی و جلوگیری از خشکسالی بپردازند!!! و قسمت شرم آور داستان اینجاست که مطبوعات داخلی در چند روز گذشته تلاش می کنند تا ثابت نمایند که دختران مورد حمله، حجاب مناسبی داشته اند! به عبارت دیگر اگر کسی حجاب بدی داشت اسیدپاشی مجاز است! اینان جدا روزنامه نگار هستند؟!
به یاد داشته باشیم که گزینش اصفهان برای چنین توحشی دور از انتظار نیست. اصفهان به سان قطب مهم فرهنگ ایرانی و گردشگری مدت هاست که شاهد چنین رویدادهای تلخی است: در گذشته نزدیک، یورش به آرامگاه پروفسور آرتور پوپ و جاسوس خواندن روانشاد فرای از سوی تندروهای اصفهان را به یاد داریم. افراطیون در واقع این پیام آشکار را می رسانند که ما موفق شده ایم که یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و تمدنی ایران را در دست گرفته و آنچه را دوست داریم انجام دهیم و به زودی سراغ دیگران نیز خواهیم آمد.

 

باری؛ این گروه انسان ستیز مدت هاست که کمر به نابودی انسانیت و تمدن ایرانی بسته اند. در مورد این افراد یک نکته را به خوبی باید دانست و آن، خدمت چندگانه ایشان به استعمارگران است:
1- تنگ کردن فضای کشور و فراری دادن سرمایه و مغزهای ایرانی.
2- جلوگیری از ورود سرمایه و دانش نوین به کشور و پَسرفت ایران.
3- ارائه ی چهره ای خشن از ایران و تحقیر فرهنگ ایرانیان در جهان.

پس آشکار می شود که سود کردار ایشان نهایتا به جیب چه کسی می رود!

 

و نکته آخر نگاهی است به کارکرد دولت روحانی در برابر اینان. کارکردی که آن را باید در دو واژه خلاصه کرد: ضعیف و ناکارآمد. شوربختانه دولتی که با وعده ی بازشدن فضا و حقوق شهروندی پا در میدان گذارد امروز برای به نتیجه رساندن مذاکرات با طرف غربی، هر امتیازی را به تندروها می دهد. دولت خوب می داند که گستره ی نفوذ تندروها چقدر است، بنابراین تلاش می کند با رفع نسبی تحریم ها و مهار نسبی تورم و رشد اقتصادی، پایگاهی مردمی را از جنبه اقتصادی برای خویش ایجاد نماید و از این رو پشتیبانی از حقوق شهروندان را، در اتاق نسیان نهاده است.

 

به هر روی دولتمردان و مسئولین کشور یک چیز را باید به خاطر بسپارند و آن هم اینست که این همه تعدی و ناجوانمردی در حق مردم هرگز بی پاسخ نخواهد ماند. نارضایتی مردم رو به گسترش است و با گزارش های جانبدارانه ی برنامه «بیست و سی» نمی توان بر آن سرپوش گذاشت؛ آن هم در زمانی که بر میزان تنش های منطقه ای ایران با همسایگان زیاده خواه مدام افزوده می شود. هیچ تردیدی نیست آنان که بر طبل افراط گری مذهبی می کوبند، نه تنها چالش های اجتماعی و قومی- مذهبی را می افزایند بلکه آگاهانه و یا از روی حماقت در حال افزایش نارضایتی مردم و خالی کردن پشت جبهه ای هستند که هر لحظه ممکن است برافروخته شود.
من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم...

پاینده ایران

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
اول اینکه شاهنشاهی پهلوی با همه خدماتش کامل نبود وایراداتی داشت هرچند خدمات گسترده سلسله پهلوی بسیار گرانقدر و ارزنده است که ایران رو از چاه قاجاریه بدرآورد ولی خوب کافی نبود و اونقدر قدرتمند نبود که بمونه ،دوما آخه تو سایت معتبر پان ایرانیسم نباید اینچنین حکم صادر کرد ،نمیشه به همین راحتی اسید پاشی رو ربط به تندروهای حکومتی داد هرچند به مراتب نشون دادند که حماقتهای بیشتر هم ازشون بر میاد ولی با این حال باید همیشه دربعضی از مواقع با احتیاط صحبت کرد !من فکر نمی کنم این آقایون اینقدر بی خرد باشند که تواین اوضاع امنیتی منطقه و ایران وهمچنین اوضاع بد اقتصادی و تحریمها دست به همچین کارهایی بزنند !البته امیدوارم که نزنند یا نزده باشند !!!
رضا
با درود جناب رضا ؛ اینطور که مسئولین ما بطور مداوم متناقض صحبت می کنند و خبرنگارانی را که گزارش معترضین به اسیدپاشی را ارائه داده اند دستگیر می کنند ، خیلی چیزها را نشان می دهد. وقتی دیروز در خرم آباد تیراندازی شد و ده دقیقه بعد از حادثه عامل تیراندازی را دستگیر کردند، چطوری نمی شود عوامل اسیدپاشی را بعد از این همه مدت دستگیر کرد؟ چطوری ریگی و جزایری را وسط کشور بیگانه و داخل هواپیما دستگیر می کنند، ولی در شهر اصفهان نمی توانند چهار تا اسیدپاش را دستگیر کنند؟ در اینجا نظر شما را به چند سابقه ی مهم در موارد مشابه جلب میکنم: وقتی قتلهای زنجیره ای انجام شد،ابتدا گفته شد که قتلهای زنجیره ای کار اسرائیل است. آخرش هم خود وزارت اطلاعات رسما پذیرفت که قتلها را کارکنان خودسراطلاعات انجام دادند. وقتی سعید حجاریان ترور شد، همان اول گفته شد که قتل او کار اسرائیل بود، آخرش هم معلوم شد که سعید عسگر بوده... قتلهای محفلی کرمان و مشهد هم دقیقا به همین شکل پیش رفت و معلوم شد کار یکی از برادران افراطی و خودسر بود که اتفاقا بی اجازه حضرات انجام داده بود. من نمیگویم که این کار حتما با مقامات بالای کشور هماهنگ شده بود. قطعا یک تندرو مذهبی دیوانه یک کاری کرده و همه مملکت الان توش موندن چون هرجور اعلام کنند ضرر بزرگی پشتش هست. مساله اینجاست که وقتی یکسال تمام برای مردم در مورد بدحجابی خط و نشان کشیده میشود ، آخرش یک آدم دیوانه یک کاری میکند که همه ی تریبونهای مذهبی کشور زیر سوال میرود. حالا هم اگر واقعا از افراطیون کسی این کار را نکرده است باید بلافاصله دستگیر و اعلام میشد که نشد و کار را بدتر کرده است .
علی موسوی
آقای موسوی شما مشکلات را به درستی بیان نمودید اما راه حل شما برای برون رفت چیست ، افراطیون چه چیز در ملت ایران مشاهده کرده اند که دست به هر اقدامی می زنند و باکی از اعمال خود ندارند ، آقای دکتر موسوی واقعا جای بسی افسوس است که پان ایرانیست های برای کرد هایی که سالیان سال است از خاک ایران رفته اند و هیچ علاقه ای به بازگشت ندارند این قدر دل می سوزاند ولی برای مردم ساکن در این گربه خیر ، به تاریخ نگاهی بیندازید حزب شما همیشه یک حزب کوچک بوده، است و خواهد بود چون آرمان و خواسته هایش با ملت ایران متفاوت است ، برگزاری تجمع برای کوبانی اما برای ملت خود چه
منصور
با درود ،جناب موسوی پاسخ شما قانع کننده بود . آقای منصور احتمالا شما مقالات سایت رو کامل نمیخونید! ،در تمام مقالات پان ایرانیسم هم به مشکلات ایرانیان خارج کشور و هم داخل کشور اشاره میشه که دراین راستا می بینید که حتی سایت پان ایرانیسم فیلتره !اولا این موردی که میفرمایید کردها از ایران رفتند از کجاست !!!،کردها ایرانیانی هستند که هزاران سال در مناطقی از عراق و سوریه امروزی(ایران بزرگ دیروزی )زندگی می کردند و می کنند .دوم حمایت پان ایرانیسم از کردها ربطی به این نداره که حزب نخواد از حقوق مردم ایران کنونی حمایت نکنه که حمایت هم می کنه - سوم اگه به فرض پان ایرانیسم حزب کوچکی هم باشه ربطی به این نداره که مواضعش برحق نباشه ،چهارم اینکه بیان می کنید که مواضع پان ایرانیسم متفاوت با مردم ایرانه ،خوب شما از کجا می دونید مواضع مردم ایران چیه !مگه تحقیق میدانی کردید !براساس چه منبعی میگید که خواسته های ملت ایران متفاوت با اهداف پان ایرانیسمه ! آیا پان ایرانیسم جدا از این موضوعه که اهمیت منافع ملی برهمه موارد دیگه ارجح تراست !؟واینکه یک کشور یک ملت اهداف بالایی برای خودشون تعریف کنند و بخوان همه مردم ایرانی تبارزیریک پرچم قرار بگیرند و از حقوق خودشون دفاع کنند !چطور انگلیس جنایتکار و امریکای استعمارگرنوین و سایر حکومت به اصلاح حقوق بشری غربی می تونند به زور سرزمینهای دیگران رو حتا در همین قرن 21 غصب کنند و تا به امپراتوریشون اضافه بشه اما ایرانیان این حق رو ندارند که سرزمیناشونو که به زور و علی رغم خواست مردمش جدا شده ،دوباره یکپارچه کنند ! آیا فارکلند و جزایر پرتوریکو متعلق به امریکا و انگلیس بود ؟!آیا افریقا هنوزهم مستعمره فرانسه نیست ؟!ویا بخش ترک نشین قبرس که ترکیه به ناحق ادعا می کنه ! میدونید کسانی که اهدافشون متفاوت با پان ایرانیسمه یکی حکومت فرقه ایه که خوب این رو قبول نداره که منافع ملی ایران برمنافع فرقه ای خودشوارجحیت داره و دیگری فاتحین غربی جنایتکار با همراهی صهیونیسم جهانی "آغازگران جنگ دوم جهانی" هستند که با تمام وجود و بسیار بیشتر از حکومت فرقه ای مخالف با ناسیونالیسم به خصوص ازنوع ایرانیش هستند چون برای انیکه بخواند اهداف کثیف خودشون رو به ثمر بنشوند باید ملیت و فرهنگ ملتها از بین بره که راه برای سلطه راحت تر اونها فراهم بشه ،اهداف کثیفی که که بخشی از اونها توسط آدلف هیتلر و بخشی دیگه توسط نوسینده کتاب کمیته 300 برملا شد !
رضا
با درود جناب منصور ؛ پس از وقایع سال 88 افراطیون عقب نشینی مردم را مشاهده کرده اند و فعلا تلاش دارند تا در فضای کنونی حداکثر خواسته های خویش را اجرایی کنند. اگر منظور شما تلاش برای دگرگونی وضعیت است پس بدانید که اینجانب و تنی چند از اندامان دیگر حزب پان ایرانیست در همان وقایع سال 88 دستگیر شدیم و طعم زندان را چشیدیم و در کنار مردم ایستادیم . در مورد کردها و دیگر ایرانی تباران نیز همیشه و در هرحال انجام وظیفه خواهیم کرد چون هر موضوع جایگاه ویژه خود را دارد. و اما در مورد اینکه حزب پان ایرانیست کوچک است البته در شرایطی که دیگران در درون کشور قادر نیستند که 10 نفر را هم یکجا نگه دارند حزب اما حزب پان ایرانیست صدها هوادار فعال در سراسر کشور دارد و در آینده نیز جوابتان را خواهید گرفت که گسترده پان ایرانیسم تا چه میزان است ؛ خیلی عجله نکن برادر. آرمان حزب پان ایرانیست اینهاست: حاکمیت ملی برپایه سکولاریسم و ناسیونالیسم ؛ اتحاد اقوام و تیره های ایرانی فلات ایران ؛ ایران سرافراز در جهان و جهان به ایران سرفراز... . به نظر شما ملت ایران چیزی جز سکولاریسم ، ناسیونالیسم ، حاکمیت ملی ، اتحاد و سرافرازی و احترام جهانی می خواهد ؟ پاینده ایران
علی موسوی
هموطن گرامی جناب منصورو دیگر هموطنانی که خرده ایرادات و انتقادهایی بر ما دارند ، حزب پان ایرانیست به عنوان حزبی آزاد و تابع اصول دموکراسی آماده شنیدن انتقادهای شما است و خوشحال میشیم اگر در جمع گرم ما حاضر شوید و انتقادهای خود را بیان کنید و سپس پاسخ های اندامان حزبی را هم رودررو بشنوید . درهای دفتر مرکزی حزب همیشه به روی همه ایرانیان باز است حتی محالفان
آرش جهانشاهی
    
 
کلمات کلیدی :    افراط گری مذهبی    حاکمیت فرقه ای    داعش    فرهنگ ایرانی    اسیدپاشی    اصفهان    حقوق بشر    علی موسوی    حزب پان ایرانیست
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403