برگزاری جشن جهانی نوروز در کابل
ظفر شاه رویی
9 فروردین 1393

جشن جهانی نوروز، تحت تدابیر شدید امنیتی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل برگزار شد.

 

در این جشن حسن روحانی رییس جمهور ایران، ممنون حسین رییس جمهور پاکستان، امام علی رحمان رییس جمهور تاجکستان و شماری از مقام های ارشد کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان و معاون سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

 

قرار بود جشن جهانی نوروز در روز هفتم حمل [فروردین] در قصر تپه پغمان که برای برگزاری این مراسم تدارک دیده شده بود، برگزار شود. اما مقام های دولتی می گویند که این قصر تا کنون آماده نشده و به همین دلیل، جشن جهانی نوروز در داخل ارگ ریاست جمهوری برگزار شد. مسایل امنیتی یکی از دلایل دیگری برای تغییر مکان برگزاری جشن جهانی نوروز خوانده شده است.

 

جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان با اجرای برنامه های هنری و فرهنگی محلی همراه بود.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، در آغاز مراسم جشن جهانی نوروز، گفت که این جشن سال ها قبل در افغانستان با شکوه تجلیل می شد. به گفته ی او، نوروز در تاریخ و تمدن کشورهای آسیای میانه جایگاه شایسته داشته و یکی از سنت های زیبای این سرزمین ها به شمار می‌رود.

 

حامد کرزی گفت که "کشورهای حوزه ی نوروز" دارای مشترکات زیادی هستند و این مشترکات می توانند بنیاد همگرایی نیرومندی را در این حوزه بجا بگذارد. رییس جمهور کرزی گفت که آینده ی کشورهای حوزه نوروز، در گیرو همکاری ها و همگرایی های بیشتر است. او گفت: «برای ما افغان ها جشن نوروز یک بهانه زیبا و یک فرصت است. بهانه ایست تا با برادران و خواهران خود جمع شویم و در جهت آشنایی بیشتر با مشترکات تمدنی و تاریخی خود بیاندیشیم. این جشن یک فرصتی برای توسعه و تعمق زمینه های همگرایی منطقه ای است. به باور من آینده سرزمین های ما در گرو همگرایی و همکاری منطقه ای است. بدون همکاری و همسویی، نمی توانیم مشکلات و معضل های موجود را در منطقه خود حل کنیم.»

 

حامد کرزی گفت که مشکل عمده ی کشورهای منطقه، تروریزم و عدم توسعه یافتگی است که به گفته ی او، این کشورها در شرایطی از این مشکلات رنج می برند که در یکی از غنی ترین مناطق دنیا موقعیت دارند.

 

در پیش گیری راه اعتدال

در همین‌حال، حسن روحانی رییس جمهور ایران نیز بر نزدیکی کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت که پیام اصلی نوروز همزیستی مسالمت آمیز و پیروی از اعتدال است. آقای روحانی تاکید کرد که نوروز در روزی اتفاق می افتد که طبیعت در نقطه اعتدال می رسد. رییس جمهور ایران گفت: «بصیرت نوروز که صورتش از نسیم بهاری خوش است، راه و رسم اعتدال در پیش گیریم. اعتدال یک شعار سیاسی به یک شخص محدود به یک کشور نیست، اعتدال در فرهنگ و ادبیات منطقه ی نوروز ریشه ی تاریخی دارد. نوروز عید اعتدال است.»

 

حسن روحانی همچنین از سران و مقام های کشورهای حوزه نوروز شرکت کننده در جشن جهانی نوروز در کابل خواست که به نام نوروز، اعتدال و مقابله با افراط گرایی را عیدانه مردمان خود قرار دهند. رییس جمهور ایران گفت: «اعتدال طبعیت بدون اعتدال سیاست بی فروغ است. نمی توان در منطقه ای که گروهی ولو اندک بر طبل جهل می کوبند و تخم خشم می کارند از اعتدال سخن گفت. در حالی‌که افراط گرایی قربانی می گیرد.» حسن روحانی همچنین افزود: «ما می خواهیم نوروز را از صورت یک جشن به سیرت یک پیمان درآوریم. پیمان اعتدال همچون آغاز بهار.»

 

رییس جمهور ایران به همگرایی کشورهای حوزه ی نوروز تاکید کرد و گفت جهان زمانی از این منطقه صدای افراط گرایی را شنیده، پس از این باید صدای اعتدال را بشنود.

 

همچنین امام علی رحمان رییس جمهور تاجکستان نیز در سخنانی جشن نوروز را از جمله سنت های دیرینه ی کشورهای حوزه نوروز توصیف کرده گفت که این کشورها می توانند با توسعه ی روابط اقتصادی، بیشتر با هم نزدیک شوند. آقای رحمان گفت که این کشورها زمینه های زیادی برای گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی دارند.

ممنون حسین رییس جمهور پاکستان نیز، گفت که پیام اصلی نوروز همزیستی است. به گفته ی ممنون حسین، کشورهای حوزه ی نوروز، هرچند منابع و منافع مشترک زیادی دارند، اما با چالش های جدی مواجه هستند. رییس جمهور پاکستان گفت که این کشورها می توانند از طریق همکاری های مشترک به مشکلات موجود در منطقه غلبه کنند. ممنون حسین همچنین گفت که دولت پاکستان به داشتن روابط حسنه و خوب با تمام کشورهای منطقه متعهد است.

 

جشن جهانی نوروز در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد. پس از به رسمیت شناخته شدن این جشن جهانی نوروز در سازمان ملل، برای اولین بار ایران میزبان این جشن بود. دومین جشن جهانی نوروز نیز در ایران برگزار شد. در سال ۱۳۹۱ شهر دوشنبه تاجکستان و در سال ۱۳۹۲ عشق آباد ترکمنستان میزبان این جشن بودند.

 

جشن جهانی نوروز با حضور مقام های ارشد کشورهای حوزه ی نوروز در حالی در کابل برگزار شد که اخیرا روابط میان برخی از این کشورها تنش آلود شده است. پس از حمله تروریستان به هتل کابل سرینا در شب نوروز، دولت افغانستان اعلام کرد که پاکستان طراح اصلی این حمله بوده است. همچنین اخیرا تنش ها میان ایران و پاکستان پس از ربوده شدن پنج تن از سربازان ایرانی توسط گروه جیش‌العدل نیز تنش آلود شده است.

 

پنجشنبه 7 حمل 1393 - ظفر شاه رویی

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
کلمات کلیدی :    نوروز    ایران    افغانستان    تاجیکستان    پاکستان    کشورهای حوزه نوروز    اتحادیه ایران    ایران بزرگ    فرهنگ ایرانی    فلات ایران    پان ایرانیسم
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403