وقایع 28 امرداد 1332 در گفتگو با شهرام یزدی - بخش هفتم
شهرام یزدی
26 دی 1392

- مخالفت با دکتر مصدق به دلیل اعمال حکومت های نظامی


جمال حسن زاده : اگر موافقید برگردیم به ادامه بحث دلایل مخالفت سیاسیون و . . . با دولت و شخص دکتر مصدق؟


شهرام یزدی : بله موافقم . مصدق وقتی با تشنج دائمی و مخالفت جدی مخالفین در کشور مواجه شد به جای حل ریشه مخالفت¬ها و تشنج¬ها ، حکومت نظامی برقرار می کرد و بسیاری از روزنامه ها و شخصیت های سیاسی مخالف خود را به استناد ماده 5 قانون حکومت نظامی بدون نیاز به دلیل و برای مدت نامحدود تعطیل یا بازداشت می¬ نمود. کاری که در اکثر مدت صدارت مصدق به دفعات تکرار شد و عجب آن که ایشان خود در سنوات قبل با دولت¬های مختلف سر همین موضوع به مبارزه و مخالفت برمی¬خاست ولی خود به آن مبادرت ورزید. ضمن آن که تعدادی از افسران ارشد را به ریاست ادارات مختلف کشور گمارد که شکل حکومتی کشور را همچون حکومت نظامی کرده بود.


6- مخالفت با دولت مصدق به علت برخورد وی با مجلس سنا
اولین لوایحی که مورد مخالفت مجلس سنا واقع شد که یکی لایحه عفو خلیل طهماسبی ضارب ا سمی رزم¬آرا و دومی لایحه توقیف اموال قوام بود، توسط نمایندگان عضو فراکسیون نهضت ملی مجلس شورای ملی که تحت نفوذ مستقیم مصدق بودند ، دوره کار مجلس سنا از 4 سال به 2 سال تقلیل یافت و مجلس سنا تعطیل شد بی آنکه فکری برای انتخابات دوره بعدی مجلس سنا شود . ایشان مخالفین را تحمل نمی¬کرد.


7- مخالفت با دولت مصدق به علت برخورد دولت با مجلس شورای ملی
دکتر مصدق حتی در سال اول صدارت خود رابطه منطقی با مجلس نداشت و بارها مجلسیان را بازور و ارعاب مجبور به دادن رأی اعتماد کرد و با خروج خشمگنانه از مجلس و سخنرانی در میان هواداران خود در بیرون مجلس و این ادعا که هر کجا مردم هستند همانجا مجلس است ، عملاً تخم نفاق و دوگانگی با مجلس را پراکند و مردم را در برابر مجلسیان قرار داد . بعدها دولت با مجلس شورای ملی بر سر لوایح اختیارات 6 ماهه و یکساله قانون¬گذاری توسط دولت اختلاف جدی پیدا کرد و در نهایت آن را منحل کرد. طی قانون اختیارات دولت می¬توانست رأساً قانون¬گذاری کرده و فوراً اجرا کند و نیازی به رأی مجلس برای تصویب لوایح نبود. اختیاراتی که هیچ رئیس دولتی حتی چرچیل در دوران جنگ جهانی دوم در اختیار نداشت و در دنیای مدرن بی¬سابقه است. ضمن آنکه مصدق نه در دوره 6 ماهه اول و نه در دوره یکساله بعدی جهت رفع معضلات اقتصادی ناشی از تحریم نفتی هیچ استفاده ای از اختیارات نکرد و فقط توانست قدرت قانون گذاری و نظارتی مجلس را از بین ببرد. حال آنکه وی مدعی بود که با این اختیارات ظرف یکی دو هفته مشکل نفت را حل کرده و انگلستان را به زانو در می آورد.

جمال حسن زاده : به اسم دموکراسی


شهرام یزدی : آری به اسم دموکراسی. اصولاً مصدق اعتقادی به دموکراسی نداشت. ایشان بر سر همین اختیارات با بسیاری از یاران دیرین خود از جمله آیت¬اللّه کاشانی رئیس مجلس شورای ملی ، مظفر بقایی و حسین مکی درگیر شد. دیده¬ام بعضی¬ها در کتاب¬هایشان این مردان بزرگ تاریخ معاصر را خائن به مملکت خوانده¬اند ولی چه خیانتی؟ ایشان می¬گفتند مشروطه بر سه پایه است: قوه مجریه، قضائیه و مقننه. نمی¬شود که قوه مجریه اختیارات قوه مقننه را بگیرد. این مخالفت¬ها جدی بود.


8- درگیری دولت با روحانیت و یاران قدیمی نهضت و جبهه ملی
مصدق تمام یاران روزهای اول نهضت را یکی پس از دیگری از خود راند . آیت الله بروجردی ، آیت الله کاشانی و آیت الله بهبهانی از رهبران روحانی بودند که ابتدا از رهبری نهضت ملی حمایت آشکار می کردند ولی به مرور زمان نسبت به حضور حزب توده در عرصه سیاسی کشور و اقدامات سیاسی دولت ، خصوصاً درگیری دولت با مجلس و دربار و موارد مشابه و بی اعتنایی مصدق به تذکرات ایشان معترض بودند . به مرور زمان یاران قدیمی و اولیه نهضت و جبهه ملی از شاه گرفته تا روحانیت ، ارتش، نمایندگان مجلسین و اعضای هیئت دولت ... نه تنها کنار رفتند که گاه به مخالفین فعال ایشان مبدل گردیدند . افرادی مانند حسین مکی ، مظفر بقایی ، حائری زاده ، عبدالقدیرآزاد ، شمس الدین قنات آبادی ، علی زهری، ابوالحسن حائری زاده نمایندگان مجلس ، باقر کاظمی معاون نخست وزیر ، امیر تیمور کلالی وزیر کار و کشور و رئیس شهربانی ، جواد بوشهری وزیر راه و مسئول مذاکرات با شرکت نفت ، شمس الدین امیرعلایی وزیر کشور ، وزیر اقتصاد ملی و سرپرست شهربانی و بالاخره وزیر دادگستری و نماینده دولت برای نظارت بر اجرای ملی شدن نفت و بالاخره معاون نخست وزیر و ... که بالاخره به عنوان سفیرایران در بلژیک که هیچ ارزشی نداشت از اطراف مصدق طرد شد ، سرلشگر زاهدی وزیر کشور ، مرتضی قلی بیات برادر داماد مصدق و عضو کمیسیون مختلط و مدیر عامل شرکت نفت ، دکتر سید محمد سجادی وزیر اقتصاد و استاندار آذربایجان و خراسان ، الهیار صالح عضو کمیسیون مختلط و عضو هیئت ایرانی در لاهه و سازمان ملل و سفیر ایران در آمریکا ، دکتر محمد علی وارسته وزیر بهداری ، دکتر زنگنه وزیر راه ، حسین ادهم وزیر مشاور ، آیت الله کاشانی ، نصرالله انتظام مشاور مصدق و عضو هیئت ایرانی در دادگاه لاهه و سفیر ایران در آمریکا و تعداد زیادی از مدیران جراید و مطبوعات . . . داوطلبانه یا جبراً از اطراف دکتر مصدق رانده شدند.

9- برخورد مصدق با ارتش بر سر تصفیه¬ها و عدم برخورد با نفوذی¬های حزب توده در ارتش.


10- برخورد مصدق با شاه و دربار بر سر گرفتن اختیارات وزارت جنگ و نیز ملاقات¬های شاه با نمایندگان مخالف و موافق مجلس.

 

بخش ششم گفتگو 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
سرور شهرام،پس در گذر زمان این بت برساخته ی تبلیغات داخلی و جهانی ( از جمله بی بی سی )که مصدق را سنبل همه ی خوبیها و شاهنشاه را مانع ظهور استعدادهای این بت اعظم...! معرفی میکنند نقش بر آب میشود ؟ درود بر شما که نوری بر این تاریکخانه می افشانید چونان سرور یزدی گرامی(پدر شایسته تان)که چندین سال پیش نخستین بار بر تاریکخانه ی دکتر شریعتی و مصدق نور تاباندند تا این بت ها در معرض دید قرار گیرند.
کیوان زارع
بله جناب زارع , سرور شهرام فتوا دادند و با یک سری ادعاهای کاملا مستند!؟ اثبات کردند که مصدق آدم وطن فروش, خائن, جاه طلب, ضد مردمی, ضد مشروطه و دیکتاتور مطلق بوده و کاشانی و فلسفی و شعبان جعفری و مظفر بقائی و.... مردان بزرگ تاریخ بودند. ایزد منان را سپاس که همه چیز روشن شد و ما پی بردیم که همین مصدق دیکتاتور بود که به خواسته کاملا بر حق روحانیت مبنی بر سرکوب بهائیان بی توجهی کرد و حمایت این مردان آزادیخواه را از دست داد. درود بر کرمیت روزولت, درود بر برادران رشیدیان, درود بر سومکا, جاوید شاه...
فرهاد
جناب فرهاد گرامی، اگر نقدی بر مطالب سرور شهرام دارید آیا بهتر نیست به دور از شعار و هیاهو و کنایه آن را بیان بفرمایید و انتظار پاسخ هم از ایشان داشته باشید؟
سیاوش رهایی
جناب آقای فرهاد؛ کجای سخنان سرور یزدی گفته است که مصدق آدم خائن و وطن فروشی بوده است. چرا اینقدر راحت سخنان مستند پژوهشگر را وارونه کردید؟ اگر پاسخی دارید منطقی بگویید
دکتر موسوی
جناب فرهاد اول اینکه درآخرین جمله(جاوید شاهنشاهی ایران)بخوبی حق مطلب را ادا کرده اید،دوم سرور شهرام کاری تحقیقی کرده و اعلام نتایج کرده،شما اگه دلایلی در رد هر نوشته دارید بفرمایید من و دیگران حتمآ میخوانیم آنگاه خود میفهمیم کدام درست است،تا کنون همین نتایج درسته.سوم:حق دارید، چیزهایی که سالهای متمادی به شیوه های گوناگون تبلیغی(شنیداری،دیداری و نوشتاری)آنهم در تریبونهای یکسویه در مغز من و شما نشانده اند هنگامی که ناگهان خلافش را میشنویم و ردشان میکنند(آنهم باتحقیق و مستند)جا میخوریم و ناراحت میشیم و حضمش برامون سخته،اما تحمل و تآمل لازمست اجازه دهیم غربال تاریخ درست را از نادرست جدا کند تا نسل آینده راهش را در روشنی برگزیند نه در تاریکی مطلق که 57 بار از ذغال سیاهتر باشه! باشه؟ من خود تا حدود دوازده سال پیش به دکتر شریعتی مفتخربودم،اول جوانی بود و تبلیغات بیانگر این بود که عجب همشهری مهمی !! دارم.با این دید اندک گزیده ی نوشته هایش را خوانده بودم و از کلمات شیرین و قلم زیبایش خوشم آمده بود نه از محتوایش .اما نوشته های سرور منوچهر یزدی چون برایم تند بود رفتم سراغ کتب شریعتی و...دیدم حق با سرور یزدی است و مغزم را شستشو دادم،شما هم جانم بی تابی نکن برو و بخوان.
کیوان زارع
    
 
کلمات کلیدی :    28 مرداد 1332    کودتا 28 مرداد    قیام 28 مرداد    28 مرداد    مصدق    شاه    حزب پان ایرانیست    شهرام یزدی
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403