راه آهن سراسری ایران چگونه ساخته شد
مهندس مهران یزدی
25 اسفند ماه 1390

 

می دانید مشکل فروانروایان خدمت گزار این کشور چه بوده است؟ 

مشکل ایشان این بوده که همیشه خود را در نقش یک پدر دلسوز دانسته و خود را موظف به فراهم نمودن همه چیز به ویژه امکانات رفاهی و پیشرفت اقتصادی دانسته اند بدون آنکه "فرهنگ کار و اندیشه و تلاش" ملی را در رأس امور بدانند و به عبارتی توسعه فرهنگی را بنیان توسعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی قرار دهند.
 
ایشان در نقش یک "پدرسالار" ی که بهترین نظر را نظر خود دانسته و کمتر از نظر دیگران بهره برده اند خود را خادم و از سویی "قیم" یک ملت دانسته اندو رابطه ارباب و رعیتی به عنوان اصل فرهنگی مهم همیشه از سوی ایشان پرورش و گسترش یافته است.
 
پنداشت بنیادین این فرمانروایان این بوده که اگر رفاه و آسایش را برای ملت فراهم کنی، قدرت ملی و خودباوری ملی را به صورت خودکار رقم زده ای و خود نیز به عنوان یک قهرمان و یک ناجی ملی از مشروعیت ملی برخوردار می شوی. در این راستا هر هزینه ای هم که بکنی ملت می فهمد و درک می کند و قدرشناس خواهد بود. حتی اگر به قیمت سرکوب و اختناق و با استفاده از قوه قهریه. یا همانند ملی شدن صنعت نفت قهرمان بازی به قمیت از بین رفتن اقتصاد ملی و باج دهی به فرصت طلبان سیاسی هم چون حزب توده و کشاندن کشور به پرتگاه سیاسی و اقتصادی.
 
امیدوارم روزی باز هم به دور از سیاه نمایی و سفید نمایی بتوانیم عملکرد راستین بزرگان سیاسی خود را به نقد سازنده بکشانیم و از تاریخ درس بگیریم.  به خاطر خدماتی که کردند از ایشان سپاس گزار باشیم و به خاطر اشتباهاتی که کردند ایشان را خائن نشماریم و این اشتباهات را دوباره مرتکب نشویم. ای کاش فروانروایان ما فرصتی برای خواندن تاریخ می داشتند و درس تاریخ را جدی می گرفتند.

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403