ده میلیارد دلار پول نفت هند، چگونه به ایران می‌رسد؟
تابناک
6 بهمن ماه 1390

با تشدید فشارها بر نقل و انتقالات مالی خارجی ایران، از هند خواسته شده است که بخشی از بدهی نفتی خود به ایران را به صورت «ین» پرداخت کند.

 
با تشدید فشارها بر نقل و انتقالات مالی خارجی ایران، از هند خواسته شده است که بخشی از بدهی نفتی خود به ایران را به صورت «ین» پرداخت کند.

به گزارش «تابناک» به نقل از بلومبرگ، در نشست‌هایی که در هفته اخیر در تهران برگزار شده است، هند پیشنهاد کرده که هزینه نفت وارداتی از ایران را ـ که دومین صادر کننده نفت به هند است ـ با روپیه و از طریق یک حساب بانکی در هند بازپرداخت کند.

ولی طرف ایرانی درخواست کرده است که بخشی از این پرداخت، به صورت ین باشد، زیرا این نگرانی هست که در تبدیل روپیه به ارزهای رایج‌تر، مشکلاتی پدید آید و عملی نباشد.

پس از این که بانک مرکزی هند، مکانیزم پرداخت با دلار و یورو را در دسامبر 2010، از کار انداخت، حال طرفین به دنبال راهی هستند که رابطه نه و نیم میلیارد دلاری صادرات نفت ایران به هند حفظ شود.

بنا بر این گزارش، هم‌اکنون ارتباطات مالی دو طرف از طریق بانکی در آنکارا  (Turkiye Halk Bankasi AS (HALKB)) برقرار است، ولی بانک ترک به پالایشگاه‌های هندی اعلام نموده که پس از این نمی‌تواند نقش میانجی را بازی کند.

در این باره باید گفت، روپیه هند در یک سال اخیر، نزدیک 10 درصد از ارزش خود را از دست داده، ولی در این دوره زمانی، ارزش ین ژاپن، نزدیک 6.5 درصد تقویت شده است.
 
گزینه «ین»

هند به دنبال یافتن راهی برای پرداخت با ین به ایران بوده و ایران نیز در حال مطالعه این گزینه است که حسابی را در بانکی هندی باز کند که پالایشگاه‌های هند، بهای نفت وارداتی از ایران را به آن واریز کنند تا واردات ایران از هند نیز از این منبع تأمین اعتبار شود.

ناگفته نماند که افتتاح حساب در بانک هندی از سوی هند، به تأیید بانک مرکزی هند نیاز دارد.

نگرانی ایران این است که صادرات هند به ایران به مراتب کمتر از میزان نفتی است که به هند صادر می‌شود. واردات سالانه ایران از هند، نزدیک 2.5 میلیارد دلار و ارزش صادرات نفت به هند سالانه نزدیک 9.5 میلیارد دلار است. به همین دلیل، ایران از هند خواسته است که در پروژه‌‌های زیربنایی ایران سرمایه‌گذاری کند.

یک مقام هندی در این باره گفته است: کشورهای دیگر همچون چین، ژاپن و روسیه ترتیبات مشابهی را با ایران به اجرا گذاشته‌اند. مشکلی نیست که پول نفت ایران را به این کشورها بپردازیم، به ویژه که آنها تراز تجاری متعادلی با ایران دارند.

بر پایه این گزارش، هم‌اکنون مذاکرات با گاز پروم بانک روسیه نیز در جریان است.

بنا بر این گزار، چند روز پیش، رویترز به نقل از منابع آگاه از نهایی شدن مذاکرات ایران و هند برای پرداخت پول نفت ایران به روپیه خبر داده بود که بر پایه آن، بانک مرکزی ایران باید حسابی را در بانک‌های هندی باز می‌کرد و پول نفت ایران به این حساب واریز می‌شد.

گفتنی است، هند در هفته‌های اخیر قراردادی را با ژاپن بسته است تا نقش دلار در روابط دو طرف کمتر شود.

از سوی دیگر، «رانجان ماتای»، وزیر خارجه هند در هفتم ژانویه (شش روز پیش) گفته که هند با تحریم ایران، فراتر از قطع‌نامه‌های سازمان ملل مخالف است و به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد.

برگرفته از: تابناک

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403